Jokesin Lehtikuvaajarahaston syksyn apurahahaku alkaa perjantaina 12. elokuuta..
Lehtikuvaajarahaston Kopiosto-apurahoja myönnetään lehtikuvaajille valokuvaproduktioiden tekemiseen, opintomatkoihin, kirja- ja näyttelyhankkeisiin, läheisesti lehtikuvausta sivuaviin opintoihin ja tutkimuksiin sekä muihin perusteltuihin hankkeisiin. Apurahoja ei myönnetä opiskelijoille.
Apurahahaku päättyy 9. syyskuuta 2022 kello 16.00. Apurahahakemus tehdään Jokesin sähköiseen apurahajärjestelmään. Hakemus on allekirjoitettava määräaikaan mennessä pankkitunnuksilla.
Kopiosto-apurahat on tarkoitettu ensisijaisesti lehdistölle sekä sähköisten viestimien verkkojulkaisuille työskenteleville ja työskennelleille kuvaajille. Lyhyt journalistinen työhistoria on pakollinen liite. Apurahaa hakevan lehtikuvaajan Kopiosto-valtakirjan tulee olla luovutettu Journalistiliitolle tai hakijan oikeus Kopiosto-apurahoihin on hakemuksessa perusteltava ammatillisella toiminnalla.
Lue lisää apurahojen hakemisesta.