Kevään apuraha 77 journalistille –

Kuvitus: Karstein Volle

Jokesin kevään apurahan sai 77 journalistia ja journalistien työryhmää. Myönnettyjen apurahojen yhteissumma on 161 986 euroa. Summassa eivät ole mukana Jokesin täydennyskoulutuskurssiapurahat.

Hakemuksia tuli määräaikaan mennessä 176. Suurimmat 22 293 euron Jokes-apurahat alan tutkimukseen myönnettiin Matti Nikkilälle väitöskirjaan yhteisöllisyydestä uusmedian ja perinteisen median rajapinnassa ja Sirpa Peltoselle väitöstutkimukseen Journalisti kirjoittaa kirjan. Jokes Nova –apurahoja tai Jyrki A. Juutin muistostipendejä ei tällä kertaa myönnetty.

Maanantaina alkaa säätiön apurahahaku Århusin pohjoismaiselle journalistikurssille valituille. Haku päättyy 19. kesäkuuta kello 17. Jokesin avoin apurahahaku vuoden 2018 hankkeisiin aukeaa loka-marraskuussa 2017.

Katso myönnetyt apurahat